Asteğmenlik Sınavı ve Örnek Sorular

Evet asıl konuya el atalım. Yedek subaylık ve yedek subaylık sınavı hakkında bir çok yazıyı hem burada hemde facebook sayfasında paylaştım. Şimdi asıl konuya gelelim. Yedek subaylık sınavı ve içeriği hakkında bilgiyi paylaşacağım. Gerçi bazı arkadaşların umurunda değil şıkları sallayıp geçerim diyor. Buradaki amaçları sanırım yedek subay çıkma ihtimali yani kısa dönem asker olmak istemeleridir. Ama bu yöntem işe yaramaz eğer ordunun ihtiyacı varsa sizi kesin yedek subay yaparlar. Daha önce yazmıştım yedek subaylık sınavının ne işe yaradığını yani ne için yapıldığını... O yazımı kesin okuyun ve yedek subay sınavı elinizden geldiğince yapmaya çalışın.
Yedek subay sınavına genellikle büyük bir eğitim salonunda girersiniz. Burada bir komutan bazı açıklamalar yapacaktır. Bu açıklama yapan komutanı dikkatlice dinleyiniz. Bu eğitim salonunda size yedek subaylık sınavı öncesinde ADAY Numaranız verilecektir. Aman bu numarayı kaybetmeyin ve hemen yakanıza iğneleyin. Daha önce anlattığım izin belgesi, tebellüğ belgesi, optik form ve size verilen zarf üzerinde daha önce boş bıraktığınız ADAY NUMARASI yerlerini doldurunuz.
DİKKAT DİKKAT DİKKAT
***Sınav salonuna giderken yanınızda tükenmez kalemin yanında birde kurşun kalem alınız. "Diğer yazımda da yazmıştım. Eğer kalem götürmezseniz oradan temin edebilirsiniz."
***Sınav salonu içerisinde KESİNLİKLE KURŞUN KALEM kullanın. Tükenmez kalem kullanmayınız.. Sizlere dağıtılacak olan soru kitapçıkları üzerinde hiç bir şekilde tahribat yapmayınız, En ufak bir çizik atmayınız. Sizlere müsfette olarak kağıt verilecektir.
· Yine Görevli Komutanın Yönlendirmeleri ile gerekli alanları doldurunuz.
Sınav hakkında açıklamalara gelince;
· Sınavda size 50 soru için 60 dk. yani 1 saat süre verilecektir.
· Bu 50 sorunun ilk 25 sorusu sözel, diğer 25 sorusu ise sayısal sorulardan oluşmaktadır.
· Eğer Sayısal yönünüze güveniyorsanız önce son 25 soruyu çözmenizi öneririz.
· Sorular dikkat ve mantık soruları olduğu için kan şekeri, açlık-susuzluk, tuvalet ihtiyacı, sıcak-soğuk gibi faktörlere dikkat ediniz. Sınavdan önce önlemlerinizi alınız.
Sınavın içeriği :
Sınavda LES (Lisanüstü Eğitim Sınavı), DGS (Dikey Geçiş Sınavı), KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı)  sınavlarında GENEL YETENEK bölümünde çıkan soruların denginde sorular sorulmaktadır. Bu sınavlara ait örnek sorulara veya bu sınavlar için hazırlanmış kitaplardaki bulunan örnek sorulara baktığınızda yeterli bir çalışmayı yapmış olursunuz.

Soru örnekleri :

DİKKAT!
BU BÖLÜMDE YAZILAN VE SÖYLENEN HİÇBİR SORU SİZE ÇIKACAK  GERÇEK BİR SORU DEĞİLDİR!
SADECE SORU TÜRLERİNE ÖRNEK OLARAK VERİLMİŞTİR.

Sözel  Bölüm :
· Yukarıdaki cümleleri anlamlı bir diyalog oluşturacak şekilde sıralayınız.
· Yukarıdaki cümleleri anlamlı bir paragraf oluşturacak şekilde sıralayınız.
· Yukarıdaki cümlelerden hangisini çıkarırsak anlamı bozmaz.
· Yukarıdaki cümlelerden hangisini çıkarırsak anlamı düzelir.
· Yukarıdaki paragrafı düzeltmek için aşağıdaki işlemlerden hangi işlem yapılmalıdır.
Sayısal Bölüm :
· Aşağıda fotoğraflarda şekilli bir örnek soru verilmiştir.
· Şekillerle matematik işlemleri verilip, bir şeklin mesela üçgenin sayı olarak işlemdeki değeri sorulabilir.
· Şekillerle ve yön okları üzerindeki işlemler ve sayılarla sonuç istenmesi
· 3-4 şekilden sonra sıradaki şekil aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
· 2 araç farklı noktalardan şu kadar hızlarla çıkarlarsa ne kadar süre ve ya nerede karşılaşırlar?
· Verilen Grafiklerin üzerindeki değerleri kullanıp sonuç üretilmesi gereken sorular
· Yukarıda verilenlerle beraber aşağıdakilerden hangisi verilirse şu bulunabilir.
Etiketler: , , ,

13 yorum:

Adsız dedi ki...

Yazınızı okudum elinize sağlık, benim bi sorum olucak optik okuyucu kağıdının üzerine başvuru yaparken yedek subay diye işaretlettiler kurşun kalemle, şimdi ben onu silip yerine Er i yani kısa dönemi işaretlesem sorun olurmu. Okuduğum yazılarda farklı görüşler var, karar vermedim bi türlü ...

AGA dedi ki...

Yüzde yüz silme çünkü o belgelerin birer kopyası şubelerde kalıyor ayrıca orada işaretlediğin yerler bilgisayara işlenmiştir.

Okuduğun bölümü bilmiyorum ama eğer eczacı, doktor, öğretmen gibi bir mesleğin yoksa zaten seni yedek subay yapmazlar...

İhtiyaçlara göre alım yapıyorlar... Mesela bende yedek subay işaretledim ama çıkma ihtimali neredeyse sıfır... Okuduğum bölümden dolayı...

Eğer askeriyenin ihtiyacı varsa sen ne işaretlersen işaretle onlar seni yüzde yüz yedek subay yaparlar...

Oradaki işareti çok da dikkate almıyorlar... Eğer ihtiyaç varsa alırlar...

Yani kafana takma ve sakın silme...Sonra başın ağrır. Sen internette yazılanları dinleme...
Sonra başın ağrır...

Hüseyin Demirci dedi ki...

Sınav yerine giderken nasıl bir şekilde giyinmeliyiz ? Ben şahsen takım elbise ile gitmeyi düşünüyorum bu konuda bilgilendirebilir misiniz ?

AGA dedi ki...

takım elbiseyle gitmene gerek yok. Sadece sakalın olmasın yeter. Normal bir şekilde giyin... Sınava gireceğin şehrin hava şartlarına uygun bir şekilde giyinmen yeter.

Adsız dedi ki...

Ben Bilgisayar Mühendisliğini bitirdiğim için muhtemelen yedek subay çıkıcak ama sonra dan kısa dönem işaretleyip şansımı deneyim dedim.. Nyse artık olmadı oradaki görevli askerlere sorup doğru bilgiyi alırım.. Hakkımızda hayırlısı..

AGA dedi ki...

doğrusuda bu şunu söyleyeyim askerlik bir şans meselesidir. Kısa yada uzun önemli olan hayırlısı...
Eğer uzun dönemde iyi bir yere düşersen beyler gibi yaparsın hemde para kazanmış olursun. Ne kadar stres olursa olsun zor olursa olsun saat 5 den sonra evindesin sivilsin... paşalar gibi koltuğuna uzanır televizyonunu izlersin :D

bence Yedek subay iyi Memur gibi bir iş işte...

serkan dedi ki...

Arkadaslar benim yorumum su sekilde. 333. kisa donem olarak yaptigim askerligimi. Makina muhendisiyim. Mezun oldugum tarih 2005, askere gittigim tarih 2010. yani 27 yasinda askere gittim. Yeni mezun muhendis arkadaslara yedek subay cikma sansi daha fazla bence.

AGA dedi ki...

Makina mühendisleri genelde izmir gaziemir ulaştırmada yapıyormuş.
Senin teorinde doğru olabilir ama sen daha deneyimli olacaksın belki bu yüzden tercih edebilirler... Bide aralık celbi en kalabalık celp ayrıca tek tip askerlik söylentileriyle dahada doldu.

Aklınızda olsun diye söylüyorum. Bu yıl sadece izmir gaziemire yaklaşık 5000 yedek subay adayı sınava girecekmiş. Artık geri kalan 13 sınav merkezini düşünün. Yani yedek subay çıkma ihtimali en ddüşük zaman....
Gerçi ben çıkmasını isterdim kendi ama normal şartlarda bile çok düşük.

Adsız dedi ki...

AÇIK ÖĞRETİMDEN ASTEĞMEN ÇIKMA ŞANSI NEDİR

AGA dedi ki...

çok zayıf. aralık celbinden çıkma ihtimali yok gibi. hele 2010 aralık celbi için daha da zor. normalde en kalabalık celp aralık celbi. tek tip yasası yüzünden bu aralık celbi dahada kalabalık.

rıdvan imal dedi ki...

Ziraat müh son sınıf okuyorum yedey subaylık yapma ihtimalim nasl aslnda yapmak istiorum ama bu bölümden alım yapıolar mı tam bilmiyorum

rıdvan imal dedi ki...

Zıraat müh. Son sınıf ögrencisiyim asteğmen olabilr miyim yani asttegmenlikte ziraat muhendisliginde alım yapıolar mı

sinan gökkaya dedi ki...

Merhaba . 2 yıllık bilgisayar proğramcılığı mezunuyum şuan açıköğretim 3. Sınıf öğrencisi olarak devam ediyorum . Askere gittiğim Zaman araştırdığım kadarıyla asteğmen sonra teğmen olabiliyorum . Sorum şu bunun için gerekli şartlar ne maaşı ne ve en önemlisi sok gözüme darbe aldım ve sadece sol gözle bakmaya çalışınca bulanık görüyorum . Gözlerim açıkken sıkıntı yok görme konusunda . Sizce birşey olur mu ?
Teşekkürler .

Yorum Gönder